SnadnéFinance.cz

SnadnéFinance.cz

finanční informační portál

Jistě jste si již položili otázku, zda byste se neměli přidat k těm, kteří již zkusili změnu dodavatele elektřiny a ušetřili tak nezanedbatelné finance? Pokud se rozhodnete vybrat si nového dodavatele, budete muset nejen opatrně vybírat, ale také dodržet určitá pravidla, podle kterých změna dodavatele elektřiny probíhá. Samotná změna je dost náročný proces, který neznamená jen výpověď stávajícímu dodavateli a uzavření nové smlouvy. Zvolíte-li však solidního a spolehlivého dodavatele, vyřídí vše za vás a vy jen podepíšete potřebné dokumenty. Všechny tyto činnosti provádějí dodavatelé zdarma.

Jak postupovat při změně dodavatele elektřiny

Především se podívejte do smlouvy se současným dodavatelem a zjistěte, jakou máte výpovědní lhůtu. S novým dodavatelem vyplňte příslušné formuláře – plnou moc pro jednání se stávajícím dodavatelem, smlouvu o sdružených službách dodávky elektřiny s novým dodavatelem – nebo si tyto formuláře najděte na webu. Budete-li potřebovat pomoc, jistě vám pomohou na zákaznické lince. Na základě těchto dokumentů bude nový dodavatel jednat vaším jménem s původním dodavatelem a vše zařídí za vás. Pak počkejte na fakturu, kterou vám původní dodavatel zašle, když uplyne výpovědní lhůta. Ta je vždy uvedena ve smlouvě. Nový dodavatel vám dodá podepsanou smlouvu a až zahájíte odběr, dostanete i první fakturu. Celý proces by měl probíhat zdarma, bez poplatků.

Lze změnou opravdu výrazně ušetřit?

Abyste se dobrali k částce úspory, k tomu vám nestačí příslib snížení ceny při změně dodavatele o určitou částku procent. Celková cena elektřiny se totiž skládá z několika částí a váš dodavatel dostane cca polovinu vaší platby. To je cena energie, která byla opravdu dodána. Zbytek platíte distributorovi elektřiny za distribuci, správu sítě a jiné poplatky. Šetříte tedy pouze na jedné polovině částky, kterou platíte. Výsledná částka závisí na tom, kolik elektřiny spotřebujete. Čím více elektřiny spotřebujete, tím více můžete ušetřit. Nejlepší cena je nabízena těm, kteří elektřinou vytápějí, jim se změna dodavatele elektřiny za výhodnější nabídku většinou opravdu vyplatí. Rozhodující pro změnu dodavatele elektřiny by neměla být jen cena, ale i další služby a jejich zpoplatnění, bonusy, podmínky výpovědi a podobně.

Změnu dodavatele nelze provést okamžitě

Změnu dodavatele elektřiny nelze provést ze dne na den. Nejvíce záleží na tom, jaká lhůta je uvedená ve vaší smlouvě. Někdy je to jeden měsíc, někdy tři měsíce, někdy i šest měsíců. Až uplyne výpovědní lhůta, budou ukončeny dodávky elektřiny od stávajícího dodavatele a ten vám zašle ukončovací fakturu. Nový dodavatel vám sdělí, od kdy bude probíhat dodávka. U první nové faktury si důkladně zkontrolujte všechny uvedené údaje a prověřte si, zda funguje systém plateb. Když vše půjde bez problémů, měla by být změna jména dodavatele a jiná faktura jediné změny, které zaznamenáte.


Napsat komentář

(*) = povinné pole

(číslicí) (*)